Question: What Is The Cost Of An Elephant?

Elephants may spend 12-18 hours a day feeding.

Adult elephants can eat between 200-600 pounds of food a day.

As herbivores, elephants consume grasses, tree foliage, bark, twigs, and other vegetation daily.

Elephants can also drink up to 50 gallons of water a day about as much as a standard bathtub holds.

How much does it cost to care for an elephant?

Care and feeding of one healthy elephant—approximately $70,000 annually. Care of an aged or unhealthy elephant can easily escalate to $100,000+ annually. Trailer training and transportation for one elephant—approximately $15,000 to $50,000, depending on the distance traveled and amount of time for training.

Can I have an elephant as a pet?

When it comes to pets, Huntsman said, breeding, exhibiting or selling and animal does not require a USDA license unless the local government where you live requires one. But an elephant is not an endangered species, so anyone whose zoning laws don’t prohibit elephants can have an elephant as a pet.

How much does a elephant eat per day?

Elephants may spend 12-18 hours a day feeding. Adult elephants can eat between 200-600 pounds of food a day. As herbivores, elephants consume grasses, tree foliage, bark, twigs, and other vegetation daily. Elephants can also drink up to 50 gallons of water a day about as much as a standard bathtub holds.

What is the price of elephant teeth?

According to Save the Elephants, the wholesale price of an elephant tusk was $2,100 a kilogram in 2014. Last month, it was $730. This may be a sign of how a sustained global advocacy campaign can actually work.